Polecane

Fizycy wyjaśniają, jak powstają zorze na Marsie

W nowej pracy fizycy badali zorze dyskretne, czyli świetliste widoki na niebie, które występują głównie w nocy na południowej półkuli czerwonej planety. Chociaż naukowcy wiedzieli o zorzach dyskretnych na Marsie - które występują również na Ziemi - nie wiedzieli, jak powstają. Dzieje się tak dlatego, że Mars nie ma globalnego pola magnetycznego, jak Ziemia, które jest głównym czynnikiem wywołującym zorze, zwane również północnymi i południowymi światłami na naszej planecie.


Zamiast tego, jak donoszą fizycy, dyskretne zorze na Marsie są regulowane przez interakcję między wiatrem słonecznym - ciągłym strumieniem naładowanych cząstek ze Słońca - a polami magnetycznymi wytwarzanymi przez skorupę na południowych szerokościach geograficznych Marsa. Naukowcy odkryli, że to właśnie natura tej lokalnej interakcji pomiędzy wiatrem słonecznym a polami magnetycznymi skorupy prowadzi do powstawania zorzy dyskretnej.


"Mamy pierwsze szczegółowe badania dotyczące wpływu warunków wiatru słonecznego na zorze na Marsie" - mówi Zachary Girazian, pracownik naukowy Wydziału Fizyki i Astronomii i autor pracy. "Naszym głównym odkryciem jest to, że wewnątrz regionu silnego pola skorupy ziemskiej, częstotliwość występowania zorzy zależy głównie od orientacji pola magnetycznego wiatru słonecznego, podczas gdy poza regionem silnego pola skorupy ziemskiej, częstotliwość występowania zorzy zależy głównie od ciśnienia dynamicznego wiatru słonecznego".


Ustalenia pochodzą z ponad 200 obserwacji dyskretnych zorzy na Marsie przez prowadzoną przez NASA sondę kosmiczną Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN). Jeden z instrumentów używanych do obserwacji, Solar Wind Ion Analyzer, jest prowadzony przez Jaspera Halekasa, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Fizyki i Astronomii i współautora badań.


"To bardzo owocny i ekscytujący czas dla badań zorzy na Marsie. Baza danych dyskretnych obserwacji zorzy, którą dysponujemy z MAVEN, jest pierwszą tego rodzaju, co pozwala nam po raz pierwszy zrozumieć podstawowe cechy zorzy" - mówi Girazian.


Autorami pracy są Nick Schneider, Zachariah Milby, Xiaohua Fang, Sonal Kumar Jain i Justin Deighan z University of Colorado-Boulder; Tristan Weber z NASA Goddard Space Flight Center; Jean-Claude Gerard i Lucas Soret z Universite de Liege w Belgii oraz Christina Lee z University of California-Berkeley.


Badania zostały sfinansowane przez NASA.

University of Iowa
businews.pl
itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
radiozet.pl

Komentarze

Popularne posty